Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Svět hadů

Krajta kobercová

Krajta kobercová (Morelia spilota variegata)

Výskyt:
Severní Austrálie, Papua Nová Guinea a ostrovy Tokelau

Velikost:

200 - 400 cm

Pohlavní rozdíly:

U samců je patrné zesílení v oblasti hemipenisů, jsou celkově menší a mají znatelné rudimenty zadních končetin (kloakální drápky). Přesnější zjištění pomocí sondování (samice 3 - 5 a samci 9 - 10 subkaudálních štítků), nebo u mláďat palpováním.

Chov a odchov:

K chovu se hodí větší terárium se spletí silnějších větví a kořenů, neboť se jedná převážně o arborikně žijícího hada, osvědčila se i větší miskou s vodou, kam se had může stočit. Krmení nečiní žádné potíže, s chutí přijímají veškeré hlodavce přiměřené velikosti, ale i kuřata. Teploty vyhovují 25 - 30°C (77 - 86°F) s možností vyhřátí až na 32°C (90°F), v noci pokles k 20°C (68°F). Občas se stane, že nepřijímají morčata, ničeho se neděste. Morčata nechutnají každému.
Odchov Krajty kobercové v zajetí nečinní větších potíží. Pro úspěšné rozmnožení je vhodné hady stimulovat obdobím klidu alespoň na 2 měsíce. Samice snáší 10 - 35 vajec, kolem kterých se stočí a zahřívá je, pokud nelze v teráriu udržet správnou vlhkost a teplotu, je lepší přendat vejce do inkubátoru s vlhkostí 95% a teplotou 30°C (86°F), při této teplotě se mláďata líhnou za 70 - 78 dní. Chov mladých nečiní žádné potíže, po prvním svlékání začínají lovit hlodavce přiměřené velikosti, mláďata která nezačnou sama přijímat potravu je nutné několikrát nakrmit násilně.

Poznámky:

Morelia spilota variegata je velmi krásný a mírný druh krajty vhodný i pro začínající teraristy. Pár let se mi nedařil odchov u této dvojice, ale po zvýšení teploty a snížení vlhka vypadá vše jinak. Tuto poznámku jsem zde uvedl jelikož v každé odborné literatuře se dočtete, že terárium krajty kobercové má být každý druhý den rošeno. Nevím jak u jiných chovaných jedinců, ale mojim to vyloženě vadilo. Teď terárium rosím jenom když je nemohu vyndat ven a nelze je v rychlosti vykoupat. 
 

Fotky:

 

 

 

TOPlist