Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Svět hadů

Krajta tmavá tygrovitá

Krajta tmavá tygrovitá: Python morulus bivittatus

Zakl. informace:

  •  Výskyt: Barma, Laos, Malajsie a Indonesie, Čína, Florida(přemnožení)  
  •  Hmotnost: až 100 kg
  •  Délka těla: až 8 m
  •  Věk: 30-40 let
  •  Pohlavní dospělost: 3-4 roky, samice okolo 3m
 

Charakteristika:

Krajta tygrovitá je třetí nejmohutnější současný druh hada. Má výborné maskování těla, které je dáno vzájemně propojenými tmavohnědými skvrnami, které mají žlutohnědý nebo šedý podklad. Zbarvení se odlišuje podle oblasti, ve které se had vyskytuje, ale všechny formy mají na temeni hlavy společnou kresbu šípovitého tvaru. Podél čelistí mají krajty tygrovité řady termoreceptorů. Hlava je zřetelně oddělena od těla. Mají velice pružné tělo, které je tvořeno lebkou a dlouhou páteří obsahující až přes 600 obratlů. Stejně jako u hroznýšů je u krajt patrný pozůstatek pánevního pásma a zadních končetin, a to u samců v podobě drápků po stranách kloaky, které hrají důležitou roli při páření(samaček pomocí drápků najde klokau samičky a spojí se sní po dobu několika hodin).

Prostředí a stanoviště: 

Světlé lesy a džungle v blízkosti jezer a močálů. 

Způsob života:

Krajta tygrovitá je převážně noční lovec a den tráví tím, že se vyhřívá na slunci nebo odpočívá stočená do klubka a ukrytá v nějaké stromové dutině. Patří mezi samotáře a s jedinci opačného pohlaví se setkávají pouze v době rozmnožování. 

Způsob obživy:

Na jejím jídelníčku najdeme především teplokrevné savce. Vyhledává je pomocí vynikajícího čichu a řady vysoce citlivých čidel (termoreceptorů) umístěných na horním a spodním pysku. Když si je krajta jistá úlovkem, prudce zaútočí a kořist sevře smyčkami svého těla. Pokaždé, když polapené zvíře vydechne, krajta sevře pevněji své smyčky, takže zvíře nakonec udusí. Mrtvou kořist poté velmi pomalu vcelku polyká.

Rozmnožování:

Pohlavní dospělost: ve 3. roce života, kdy dosahují přibližné délky 2,5 - 3 m a váhy okolo 10-20 kg. 
Počet vajec: 60 - 100 
Během 60 až 70 denní inkubace samice nepřijímá vůbec potravu. Jen výjimečně se vzdálí, aby se napila. Teplota uvnitř smyčky krajtího těla může přesahovat až o 12 °C teplotu okolního vzduchu a krajta tak vytváří vlastně jakýsi inkubátor, kde se udržuje přibližně stejná teplota, obvykle mezi 28 – 35 °C. Vejce krajty tygrovité jsou kožovitá a měkká a jejich povrch je lepivý, takže zůstávají spojena v jednom chumlu a snáze tak udržují patřičnou teplotu i vlhkost. Vejce jsou dlouhá asi 8 cm, široká 5 cm a váží okolo 300 gramů. Mláďata po narození měří 50 cm. Krajty jsou jeden z mála druhů hadů, kteří se starají o svá vejce.

Přemnožení druhu na Floridě:

Na Floridě se Krajty tmavé přemnožily a mají tam jen dva nepřátele kteří je můžou ohrozit na životětě(Člověk a Aligátor). Počet kraj tam neustále roste a rapidně klesá počet chráněních živožichů. Krajty se tam dostali nejspíše díky lidem, kteří hady vypustili do volné přírody a hurikán který zníčil několik chovných stanic a plazi hledali útočiště. Na floridě našli skvělé podmínky pro život. Dokonce je na Floridě už zákon pro zákaz dovážení a chování Krajty tmavé.                        

Zajímavosti: 

- V době, kdy samice obtočí své tělo kolem vajec, má tělesnou teplotu o 6 až 7 °C vyšší než samec v naprosto stejném prostředí. Tuto zvýšenou teplotu získává samice zvláštním pocukáváním svalů v intervalech 20 až 50krát za minutu. Na „sedící“ krajtě jsou tyto pohyby dobře patrné. 
- V JV Asii jsou tyto krajty důležitou součástí lidského jídelníčku. V některých oblastech Vietnamu jsou dokonce chovány pro maso na speciálních farmách. 
- Velcí jedinci této krajty dokážou ulovit i dospělého levharta.

- Vědci z Floridy zjistili, že jako jediný druh na světe, má krajta tmavá v sobě něco jako GPS navigaci. Zatím u žádného jiného druhu to nezjistili. Vědci z Floridy odvezli deset krajt x Kilometrů od své domoviny, krajty se plazily cca 600 dní než dorazily zpět do své domoviny. Devět z deseti krajt se doplazilo zpět a jedna krajta cestou vybočila ze svého směru a nevrátila se.

 

 

Chov Krajty tmavé tygrovité v domácnosti:

Prvně jsem myslel, že jsem vypíšu spoustu informací, ale našel jsem je na stránkách daimonovo hadí doupě a přijde mi zbytečné vše vypisovat znova. Proto vás chci jen všechny poprosit, aby jste si uvědomili do jaké velikosti se had dorůstá a nepořizujte si hada když o něm nic nevíte. Já svého posledního hada zachránil od chovatele, který ho krmil málo zdůvodů, aby mu nevyrostl ,,Šílenost,,!

Spoustu zajímavých informací o chovů velkých plazů naleznete na: daimon.webzdarma.cz

TOPlist