Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Svět hadů

Svlékání

 

Svlékaní kůže:

S přibývajícím věkem hadů pochopitelně i tělo sílí a roste. Právě růst je umožněn svlekem staré kůže. Postup je stejný u všech hadů. Mezi starou a novou kůží se vytvoří šedomodré mazivo, které způsobuje zakalení hadů. Hadi díky pohybu a otírání těla o různé předměty se staré pokožky zbavují. Proto by terárium mělo obsahovat drsnější předměty (osobně je tam dávám až těsně před svlekem), o které had svou starou pokožku zachytí a postupně ji svleče. Svlek začíná od hlavy a na hadovi je to patrné otíráním hlavy o kameny apod. Snaží se tak narušit starou vrstvu. Celý proces svlékání začíná zakalením hada. Po zakalení očí trvá cca. týden než se oči odkalí a po odkalení dálší týden něž se had začne svlékat. V tomto období je velice nutné hada pravidelně rosit, nebo hada koupat klidně několik hodin ve vlažné vodě. Had sám v tomto období vodu vyhledává a je schopen se v ní máchat celé hodiny dokonce i dny.


Hadi se svlékají v pravidelných intervalech, tyto intervaly se s přibývajícím věkem prodlužují. V době svlékání je vhodné terárium i samotného hada rosit, aby svlek proběhl co nejlépe. Zdravá zvířata by měla mít svlečku z větší části vcelku. Po svleku hada, je dobré zkontrolovat zda-li má svlečenou část na očích a konec ocasu. Časem by to mohlo způsobovat problémy. V případě, že had svleče starou pokožku v cárech a část ji zůstane na těle, připravíme hadovi teplou lázeň, do které ho uložíme. Poté se pokusíme citlivě starou a rozmočenou pokožku opatrně odstranit sami. Pokud to nejde ani po rozmočení, obstřihneme okraje staré kůže a necháme ji tak jak je. Obstřihnutí je důležité, aby ji had po zaschnutí někde nezachytnul a nezatrhl si např. nějakou šupinu apod., při dalším zakalení více rosíme, aby se had zbavil svlečky v kuse. Při dobrých podmínkách není svlek pro hady nikterak stresující a vše probíhá v klidu a pohodě.

Foto Boa constrictor (Kleopatra) a vedle ní Border colie (Lancelot Fitmin). Svlek měří 390 cm a had měří 273 cm. Stará svlečená kůže se natáhne cca o 30%.


 

 

 

 

TOPlist